Skip to content

125 Eighteenth St.Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Date
Jan 28, 2024

Property Information

Block7202
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class---
Description1S-A&P-STRIPMAL
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage10

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000,000
83%
Improvement Value:$2,965,900
17%
Total Assessment$16,965,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$378,849+5.4%
2024$359,520+4.3%
2023$344,860-0.4%
2022$346,150-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988