Skip to content

45 River Drive(Unit C0209)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0209
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
6%
Improvement Value:$831,600
94%
Total Assessment$880,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,662-0.6%
2024$19,785+40.1%
2023$14,123-0.4%
2022$14,176+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 8341, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1988