Skip to content

45 River Dr.South(Unit C0314)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$566,500
Last Sale Date
Jun 20, 2013

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0314
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
8%
Improvement Value:$633,100
92%
Total Assessment$686,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,330-22.2%
2024$19,706+40.1%
2023$14,067-0.4%
2022$14,120+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$566,500
DeedBook 8917, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1988