Skip to content

45 River DrJersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Jun 26, 2009

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0798
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage798
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
7%
Improvement Value:$408,300
93%
Total Assessment$437,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,763-0.6%
2024$9,824+24.6%
2023$7,887-0.4%
2022$7,916+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 8674, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1988