Skip to content

45 River Dr.South(Unit C0504)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 19, 2006

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0504
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0853
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage853
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
7%
Improvement Value:$472,400
93%
Total Assessment$508,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,353-0.6%
2024$11,424+40.1%
2023$8,155-0.4%
2022$8,185+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 7952, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1988