Skip to content

45 River Dr.South(Unit C0601)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2008

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0601
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0567
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage567
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,900
7%
Improvement Value:$315,400
93%
Total Assessment$339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,577-0.6%
2024$7,624+40.1%
2023$5,442-0.4%
2022$5,463-13.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988