Skip to content

45 River Dr.South(Unit C0610)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Oct 6, 2015

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0610
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1021
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,021
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
7%
Improvement Value:$560,600
93%
Total Assessment$603,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,483-0.6%
2024$13,567+40.1%
2023$9,685-0.4%
2022$9,721-12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 9106, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1988