Skip to content

45 River Dr.South(Unit C0709)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0709
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
7%
Improvement Value:$667,400
93%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,078-0.6%
2024$16,178+27.1%
2023$12,731-0.4%
2022$12,779-1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4568, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1988