Skip to content

45 River Dr.South(Unit C0904)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 7, 2011

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0904
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0853
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage853
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
8%
Improvement Value:$424,200
92%
Total Assessment$461,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,294-0.6%
2024$10,359+22.4%
2023$8,463-0.4%
2022$8,494+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8825, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1988