Skip to content

45 River Dr.South(Unit C1605)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Mar 18, 2015

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC1605
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1010
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,010
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
7%
Improvement Value:$614,300
93%
Total Assessment$658,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,713-0.6%
2024$14,805+40.1%
2023$10,569-0.4%
2022$10,608+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 9030, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1988