Skip to content

45 River Dr.(Unit C1609)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$229,500
Last Sale Date
May 20, 1999

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC1609
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
8%
Improvement Value:$665,600
92%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,078-0.6%
2024$16,178+30.1%
2023$12,431-0.4%
2022$12,478+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$229,500
DeedBook 5468, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1988