Skip to content

45 River Dr.South(Unit C1802)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Oct 2, 1991

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC1802
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
8%
Improvement Value:$689,400
92%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748-0.6%
2024$16,853+20.0%
2023$14,040-0.4%
2022$14,092+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 4475, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1988