Skip to content

45 River Dr. So.Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Feb 12, 2026

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC1808
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0568
Description34S-444U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage568
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,100
7%
Improvement Value:$317,800
93%
Total Assessment$339,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,590-0.6%
2024$7,638+40.1%
2023$5,452-0.4%
2022$5,472-28.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft568DeedBook 9966, Page 911Recorded2/26/2026

Property Sale

Sale
$422,000

From:

To:

Sq Ft568DeedBook 9669, Page 334Recorded5/25/2022

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4141, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1988