Skip to content

45 River Dr.South(Unit C2005)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2024

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC2005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1010
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,010
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
7%
Improvement Value:$639,900
93%
Total Assessment$686,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,323-0.6%
2024$15,419+40.1%
2023$11,007-0.4%
2022$11,048+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4870, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1988