Skip to content

45 River Dr.South(Unit C2414)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC2414
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
9%
Improvement Value:$655,100
91%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,078-0.6%
2024$16,178+18.4%
2023$13,664-0.4%
2022$13,716+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 9306, Page 537NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/16/2018

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5124, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1988