Skip to content

45 River Dr.South(Unit C2714)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Jan 27, 2026

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC2714
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,900
8%
Improvement Value:$834,600
92%
Total Assessment$902,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,153-0.6%
2024$20,279+40.1%
2023$14,476-0.4%
2022$14,530+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft1,377DeedBook 9962, Page 315Recorded2/3/2026

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 9117, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1988