Skip to content

45 River Dr.South(Unit C2508)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$396,000
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC2508
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0568
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage568
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,500
7%
Improvement Value:$316,400
93%
Total Assessment$339,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,590-0.6%
2024$7,638+40.1%
2023$5,452-0.4%
2022$5,472-28.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$396,000

From:

To:

Sq Ft568DeedBook 9584, Page 791Recorded7/26/2021

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4077, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1988