Skip to content

45 River Dr.South(Unit C3106)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC3106
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1352
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage1,352
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
8%
Improvement Value:$777,200
92%
Total Assessment$841,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,786-0.6%
2024$18,904+40.1%
2023$13,494-0.4%
2022$13,545+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 9000, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1988