Skip to content

45 River Dr.South(Unit C3109)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Date
Jun 17, 1993

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC3109
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1352
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
8%
Improvement Value:$703,800
92%
Total Assessment$767,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,143-0.6%
2024$17,250+40.1%
2023$12,314-0.4%
2022$12,360+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4668, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1988