Skip to content

45 River Dr.South(Unit C3207)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$577,000
Last Sale Date
Mar 12, 2025

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC3207
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0825
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage825
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
7%
Improvement Value:$464,100
93%
Total Assessment$499,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,154-0.6%
2024$11,224+40.1%
2023$8,012-0.4%
2022$8,042-9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$577,000

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 9888, Page 724Recorded3/25/2025

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4419, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1988