Skip to content

45 River Drive(Unit C3315)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Nov 20, 2007

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC3315
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0829
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage829
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
9%
Improvement Value:$464,400
91%
Total Assessment$509,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,366-11.2%
2024$12,806+40.1%
2023$9,141-0.4%
2022$9,175+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 8389, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1988