Skip to content

2 Shore Lane(Unit C0302)Jersey City, NJ 07310

Built 2019

Last Sale Price
$1,195,000
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block7302
Lot11
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description8S-71U-C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
7%
Improvement Value:$1,085,000
93%
Total Assessment$1,165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,014-0.6%
2024$26,178+40.1%
2023$18,687-0.4%
2022$18,757+26.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,195,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 9395, Page 951NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019