Skip to content

75 Park Lane South(Unit C0404)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$1,085,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,081
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$902,100
90%
Total Assessment$1,002,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,377-0.6%
2024$22,517+74.2%
2023$12,928+20.1%
2022$10,766+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,085,000

From:

To:

Sq Ft1,081DeedBook 9658, Page 137NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340