Skip to content

2 Shore Lane(Unit C0406)Jersey City, NJ 07310

Built 2019

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
May 13, 2019

Property Information

Block7302
Lot11
QualifierC0406
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description8S-71U-C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage825
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
10%
Improvement Value:$719,000
90%
Total Assessment$799,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,842-0.6%
2024$17,954+40.1%
2023$12,816-0.4%
2022$12,864+34.0%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 9411, Page 944NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019