Skip to content

2 Shore Lane(Unit C0508)Jersey City, NJ 07310

Built 2019

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Apr 11, 2019

Property Information

Block7302
Lot11
QualifierC0508
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description8S-71U-C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage822
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
10%
Improvement Value:$739,000
90%
Total Assessment$819,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,288-0.6%
2024$18,403+40.1%
2023$13,137-0.4%
2022$13,186+33.0%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft822DeedBook 9402, Page 748NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019