Skip to content

2 Shore Lane(Unit C0504)Jersey City, NJ 07310

Built 2019

Last Sale Price
$1,655,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block7302
Lot11
QualifierC0504
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description8S-71U-C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
5%
Improvement Value:$1,518,400
95%
Total Assessment$1,598,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,692-0.6%
2024$35,916+40.1%
2023$25,638-0.4%
2022$25,734+23.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,655,000
DeedBook 9424, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 2019