Skip to content

2 Shore Lane(Unit C0608)Jersey City, NJ 07310

Built 2019

Last Sale Price
$892,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block7302
Lot11
QualifierC0608
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description8S-71U-C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage822
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
10%
Improvement Value:$718,500
90%
Total Assessment$798,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,831-0.6%
2024$17,942+40.1%
2023$12,808-0.4%
2022$12,856+34.0%
Property History

Property Sale

Sale
$892,000

From:

To:

Sq Ft822DeedBook 9758, Page 629Recorded7/14/2023

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft822DeedBook 9402, Page 640NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019