Skip to content

2 Shore Lane(Unit C0712)Jersey City, NJ 07310

Built 2019

Last Sale Price
$1,245,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block7302
Lot11
QualifierC0712
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description8S-71U-C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
7%
Improvement Value:$1,060,400
93%
Total Assessment$1,140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,465-0.6%
2024$25,625+40.1%
2023$18,292-0.4%
2022$18,360+30.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,245,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 9458, Page 487NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019