Skip to content

75 Park Lane South(Unit C0218)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Feb 19, 2020

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC0218
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage658
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$488,300
83%
Total Assessment$588,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,137-0.6%
2024$13,219+40.1%
2023$9,436+31.4%
2022$7,184+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 9500, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340