Skip to content

75 Park Lane South(Unit C0318)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$637,450
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC0318
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage658
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$447,400
82%
Total Assessment$547,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,223-0.6%
2024$12,300+40.1%
2023$8,780+22.2%
2022$7,184+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$637,450

From:

To:

Sq Ft658DeedBook 9513, Page 400NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340