Skip to content

75 Park Lane South(Unit C0308)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage875
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$571,000
85%
Total Assessment$671,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,983-0.6%
2024$15,077+40.1%
2023$10,763+19.3%
2022$9,021+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft875DeedBook 9636, Page 130Recorded1/31/2022

Property Sale

Sale
$765,300

From:

To:

Sq Ft875DeedBook 9511, Page 338NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340