Skip to content

75 Park Lane South(Unit C0310)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$763,000
Last Sale Date
Jul 2, 2020

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC0310
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage868
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$567,000
85%
Total Assessment$667,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,894-0.6%
2024$14,987+40.1%
2023$10,699+19.4%
2022$8,961+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$763,000

From:

To:

Sq Ft868DeedBook 9511, Page 797NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340