Skip to content

75 Park Lane South(Unit C0419)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$1,160,000
Last Sale Date
Feb 18, 2020

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC0419
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,201
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$896,300
90%
Total Assessment$996,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,247-0.6%
2024$22,387+40.1%
2023$15,981+35.6%
2022$11,782+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,160,000

From:

To:

Sq Ft1,201DeedBook 9498, Page 610NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/31/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340