Skip to content

75 Park Lane South(Unit C1004)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$1,370,000
Last Sale Date
Jun 16, 2020

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC1004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,158
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
8%
Improvement Value:$1,076,600
92%
Total Assessment$1,176,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,273-0.6%
2024$26,438+40.1%
2023$18,873+65.3%
2022$11,418+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,370,000

From:

To:

Sq Ft1,158DeedBook 9518, Page 420NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340