Skip to content

75 Park Lane South(Unit C1202)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 7, 2022

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC1202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage725
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$572,100
85%
Total Assessment$672,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,008-0.6%
2024$15,102+64.3%
2023$9,191+18.6%
2022$7,751+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft725DeedBook 9666, Page 480NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/16/2022

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 9666, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340