Skip to content

75 Park Lane South(Unit C1607)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$1,440,000
Last Sale Date
Feb 20, 2020

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC1607
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,321
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
8%
Improvement Value:$1,136,700
92%
Total Assessment$1,236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,616-0.6%
2024$27,789+40.1%
2023$19,837+55.0%
2022$12,798+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,440,000

From:

To:

Sq Ft1,321DeedBook 9480, Page 237NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340