Skip to content

75 Park Lane South(Unit C2302)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Sep 18, 2023

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC2302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,127
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
9%
Improvement Value:$962,100
91%
Total Assessment$1,062,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,717+1.0%
2024$23,477+75.1%
2023$13,409+20.2%
2022$11,156+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft1,127DeedBook 9777, Page 863NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/12/2023

Property Sale

Sale
$1,365,000

From:

To:

Sq Ft1,127DeedBook 9685, Page 873Recorded7/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340