Skip to content

310 Van Winkle Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
May 5, 1999

Property Information

Block7602
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H-FG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,184
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,400
36%
Improvement Value:$336,500
64%
Total Assessment$525,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,743-0.6%
2024$11,817+40.1%
2023$8,435-0.4%
2022$8,467+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5435, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1900