Skip to content

2362 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 5, 2020

Property Information

Block18403
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,211
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
25%
Improvement Value:$252,200
75%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,523-0.6%
2024$7,570+40.1%
2023$5,404-0.4%
2022$5,424+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft3,211DeedBook 9505, Page 492Recorded9/3/2020

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 9021, Page 43Recorded2/5/2015

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 7151, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1910