Skip to content

41 Howell St.Jersey City, NJ 07306

Built 0001
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2000

Property Information

Block7603
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description1S-B-O-IN-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,593,000
54%
Improvement Value:$1,367,100
46%
Total Assessment$2,960,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,099-0.6%
2024$66,513+40.1%
2023$47,480-0.4%
2022$47,658+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 0001