Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
862-64 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2005
Property Information
Block7806
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78
Building Details
Building Class---
Description2S-B-IN
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.2
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$298,000
11%
Improvement Value:$2,414,900
89%
Total Assessment$2,712,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $60,579 | -0.6% |
| 2024 | $60,959 | +40.1% |
| 2023 | $43,515 | -0.4% |
| 2022 | $43,678 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.