Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
902 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2006
Property Information
Block7604
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page76
Assessment
Land Value:$317,800
86%
Improvement Value:$50,000
14%
Total Assessment$367,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,213 | -0.6% |
| 2024 | $8,264 | +40.1% |
| 2023 | $5,900 | -0.4% |
| 2022 | $5,922 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.