Skip to content

50 Dey Street(Unit C0147)Jersey City, NJ 07306

Vacant Land

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 28, 2019

Property Information

Block7701
Lot5
QualifierC0147
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description8S-202U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage4.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$44,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$994-0.6%
2024$1,000+40.1%
2023$714-0.4%
2022$716+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 9379, Page 685NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/8/2019

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 8735, Page 230