Skip to content

50 Dey Street(Unit C0007)Jersey City, NJ 07306

Industrial

Last Sale Price
$7,125,967
Last Sale Date
Apr 14, 2015

Property Information

Block7701
Lot5
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
DescriptionGARAGE BUILDING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,416,600
48%
Improvement Value:$1,541,200
52%
Total Assessment$2,957,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,048-0.6%
2024$66,462+40.1%
2023$47,443-0.4%
2022$47,621+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$7,125,967
DeedBook 9034, Page 677

Property Sale

Sale
$658,000
DeedBook 8888, Page 922

Property Sale

Sale
$36,000,000
DeedBook 7772, Page 63