Skip to content

50 Dey Street(Unit C0654)Jersey City, NJ 07306

Vacant Land

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block7701
Lot5
QualifierC0654
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description8S-202U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,475
Acreage4.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$61,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,382-0.6%
2024$1,391+40.1%
2023$993-0.4%
2022$997+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,475DeedBook 8865, Page 30NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/16/2012

Property Sale

Sale
$36,000,000
DeedBook 7772, Page 63