Skip to content

186 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1899

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 11, 2011

Property Information

Block7801
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,900
60%
Improvement Value:$173,600
40%
Total Assessment$431,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,635-0.6%
2024$9,696+40.1%
2023$6,921-0.4%
2022$6,947+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8808, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1899