Skip to content

39 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 5, 2016

Property Information

Block7801
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,568
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
68%
Improvement Value:$155,400
32%
Total Assessment$480,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,727-0.6%
2024$10,795+40.1%
2023$7,706-0.4%
2022$7,734+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 9117, Page 628

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 9117, Page 628Recorded5/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900