Skip to content

281.5 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 18, 2003

Property Information

Block7802
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,038
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,700
50%
Improvement Value:$250,300
50%
Total Assessment$499,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,143-0.6%
2024$11,213+40.1%
2023$8,004-0.4%
2022$8,034+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 7153, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1895