Skip to content

3027-35 Kennedy Blvd.(Unit C0041)Jersey City, NJ 07306

Built 1914

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block7803
Lot10
QualifierC0041
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building ClassC0491
Description4SB-5C-30U-COND
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage491
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
35%
Improvement Value:$146,300
65%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,053-0.6%
2024$5,085+40.1%
2023$3,630-0.4%
2022$3,643+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft491DeedBook 9842, Page 245Recorded8/20/2024

Property Sale

Sale
$52,160

From:

To:

Sq Ft491DeedBook 9288, Page 311Recorded3/6/2018

Property Sale

Sale
$66,571

From:

To:

Sq Ft491DeedBook 8903, Page 869Recorded4/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1914