Skip to content

784 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 21, 1988

Property Information

Block7804
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-H
Dwellings---
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,600
39%
Improvement Value:$301,200
61%
Total Assessment$489,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,937-0.6%
2024$11,006+40.1%
2023$7,856-0.4%
2022$7,886+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4019, Page 96